Adakah pesakit mempunyai hak untuk melawat hospital? [Nasihat pakar]

Daftar Keluar Ekspres

Adakah pesakit berhak mendapat kehadiran saudara semasa menggunakan perkhidmatan perubatan? Dalam keadaan apa doktor boleh menolak kehadiran ini?

Semasa menerima bantuan perubatan, pesakit berhak mendapat kehadiran saudara. Menurut Art. 33.1 dari Undang-Undang mengenai Hak Pesakit dan Hak Pasien Ombudsman, seorang pesakit di kemudahan rawatan kesihatan yang ditujukan untuk orang yang memerlukan perkhidmatan kesihatan 24 jam atau sepanjang hari mempunyai hak untuk melakukan hubungan peribadi, telefon atau surat-menyurat dengan orang lain. Perlu disebutkan bahawa pesakit juga berhak atas kehadiran orang yang disayangi semasa pemeriksaan perubatan. Seseorang yang mempraktikkan profesion perubatan, memberikan perkhidmatan kesihatan kepada pesakit, boleh menolak kehadiran saudara ketika memberikan perkhidmatan kesihatan, jika ada kemungkinan ancaman wabak atau disebabkan keselamatan kesihatan pesakit. Akta ini tidak menyatakan maksud perkataan keselamatan pesakit, meninggalkan kebebasan untuk menafsirkan. Penolakan untuk hadir dicatatkan dalam rekod perubatan. Perlu diketahui bahawa kaedah diagnostik, rawatan dan pencegahan memerlukan persetujuan pesakit. Sekiranya pesakit tidak dapat menyatakan persetujuan, ia harus dinyatakan oleh wakil sahnya atau oleh orang yang benar-benar merawat pesakit.Sekiranya kanak-kanak di bawah umur, doktor juga harus berusaha untuk mendapatkan persetujuan mereka, dengan syarat mereka dapat menyatakan persetujuan ini secara sedar. Permulaan prosedur diagnostik, terapeutik dan pencegahan tanpa persetujuan pesakit boleh dibenarkan hanya dalam kes luar biasa di mana nyawa atau kesihatan pesakit atau orang lain berisiko. Pemeriksaan tanpa persetujuan pesakit yang diperlukan, doktor juga dapat melakukan pemeriksaan atas permintaan pihak berkuasa atau institusi yang berwenang untuk melakukannya di bawah undang-undang, asalkan tidak menimbulkan risiko kesihatan yang berlebihan bagi pesakit. Sekiranya persetujuan tidak diperoleh untuk prosedur yang dicadangkan, doktor harus terus memberikan rawatan perubatan kepada pesakit, jika mungkin. Asas undang-undang: Bertindak mengenai hak pesakit dan ombudsman pesakit (Jurnal Undang-Undang 2010, item 159, seperti yang dipinda)

Ingat bahawa jawapan pakar kami adalah maklumat dan tidak akan menggantikan lawatan ke doktor.

Przemysław Gogojewicz

Pakar undang-undang bebas yang pakar dalam bidang perubatan.

Tag:  Daftar Keluar Ekspres Keluarga Berbeza 

Artikel Yang Menarik

add